Gelecekten bugüne

Hande Şekerciler ve Arda Yalkın’dan oluşan sanatçı ikilisi ha:ar, üretimlerinde dijital teknolojilerin sanatı dönüştürme potansiyellerini mercek altına alıyorlar.

Ha:ar, Hande Şekerciler ve Arda Yalkın’dan oluşan bir sanatçı ikilisi.1982 yılı Bursa doğumlu olan Hande Şekerciler, 2002 yılında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu. Lisans eğitimi boyunca heykel çalışmalarına yoğunlaşan Şekerciler, Helenistik dönem etkileri taşıyan figüratif heykel üretimiyle öne çıkıyor. 1974 yılı Ankara doğumlu olan Arda Yalkın, bilgisayar ve elektronik alanındaki ilk eğitimini teknik bir lisede aldı. Lisans eğitimine Ankara Üniversitesi Arkeolojik Restorasyon Bölümü’nde başlayan Yalkın, yeni medya ve müziğe olan ilgisini geliştirerek 2004-2010 yılları arasında Tarkan, Mor ve Ötesi, Pentagram gibi Türk müzik dünyasının ileri gelen isimlerinin yanı sıra One Love, Global Gathering, Rock’n Coke gibi popüler müzik festivalleri için video performanslar ve sahne görselleri tasarladı. Yaklaşık 10 yıldır solo çalışmalarını aynı atölyede devam ettiren Şekerciler ve Yalkın, 2018 yılında Residency Unlimited, New York misafir sanatçı programı için ilk kez ortak çalıştıkları bir proje geliştirdi. ha:ar adı altında ortak üretimlerinden oluşan ilk kişisel sergileri ‘Zerre’, aynı proje kapsamında New York’ta gerçekleşti. İkili, 2018 yılında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği himayesinde ve yine aynı yıl BASE İstanbul kapsamında oluşturulan BASE Camp projesiyle genç sanatçıların teknolojik okur yazarlığını geliştirmeyi hedefleyen eğitimler gerçekleştirdi. Üretimleri şimdiden Türkiye’nin önde gelen sanat koleksiyonlarına giren ha:ar, 2019 yılında New York’un prestijli misafir sanatçı programı 18th Art Center’a kabul edildi. Çalışmaları ve yaşamlarını New York ve İstanbul arasında sürdüren sanatçı ikilisinin işleri, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Türkiye, İtalya, Fransa, Yunanistan, Macaristan ve Rusya’da birçok sanat galerisi ve müzede yer aldı.

İMKÂNSIZ HEYKELLER

Geleneksel heykel disiplininin estetik, figür ve kompozisyon anlayışını dijital video, animasyon ve 3D modelleme teknikleriyle yorumlayan ha:ar, multidisipliner ve inovatif bir söylem yaratma isteğiyle yola çıkmış. Üretimlerinde gelişen teknolojinin sanat üretimi ve sergileme tekniklerini nasıl etkileyeceğini araştıran sanatçı ikilisinin ilk üretimlerinden ‘İmkansız Heykeller’ serisi, bilgisayar ve tabletlerde hiper realist tarzda yaratılan dijital heykel kompozisyonlarından oluşuyor. Kompozisyondaki tüm figürler, dijital ortamda tasarlanmasına karşın klasik anlamda bildiğimiz figüratif heykellerin tüm anatomik ve estetik değerlerini yansıtıyor. ‘Zerre’ isimli ilk kişisel sergilerinde Şekerciler ürettiği heykellere yaşamaları için kurmaca bir dünya kurmuştu. Bu serideki heykeller, ışıklı kutu ve dijital baskı formunda üretiliyor. Fiziksel ortamda klasik malzeme ve tekniklerle oluşturulması mümkün olmayan bu heykel kompozisyonlar, izleyiciye üç boyutlu sanal bir görsel deneyimi sunuyor. ’İnsanoğlunun yarattığı medeniyet, ürettiği teknoloji ve var olma biçimiyle olan çatışması’’nı konu alan ha:ar’ın yakın zamanda ürettiği bir diğer seri ise ‘Özgürlük Müzesi’. Serinin her bir parçası gelecekte bir müzede, bilinmeyen bir dönem ve coğrafyada yaşayan sanat izleyicilerine günümüzün insanı ve deneyimlerini gözlemlemelerini sağlayan birer vitrin olarak tasarlanmış. İnsanlık olarak teknoloji ve bilimin ilerleyişiyle hızlı değişimler yaşadığımız bu yüzyılda yapay zeka, sanal gerçeklik, başka gezegenlere seyahat gibi kavramlar gitgide gündemde daha sık yer taşınıyor. ‘Özgürlük Müzesi’, insanlığın ilk defa kendi geleceğini tasarlama olanağını elde ettiği bir dönemde bu gücü lehine kullanma şansını sorguluyor. CGI (bilgisayar üretimli imgeleme) tekniğiyle hiperrealist tarzda kurgulanmış figürler, figüratif Rönesans stilinde tasarlanmış. Yakın zamanda New York ve İstanbul’da gerçekleşecek projelerin tasarımı için atölye çalışmalarını sürdüren ha:ar, ileride sanat fuarları ve sergilerde ismini sıkça göreceğimiz, takipte kalınması gereken sanatçılardan.