Kaliforniya Rüyası

YENİ KEŞİFLER YENİ İŞLER

SEVİL DOLMACI 

Eserlerinde işlediği konuları kendi yaşadığı deneyimlerden ve güncel olaylardan seçen Melih Çebi, sarkastik üslubunun ilhamını Kaliforniya çıkışlı Lowbrow akımından alıyor.

Kaliforniya Rüyası

Genç sanatçı Melih Çebi, 1990 yılında Tekirdağ’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dili Bölümü’nden mezun olan sanatçı, kariyerini lise yıllarından bu yana hiç bırakmadığı dijital tasarım üzerine kurguladı. 2008 yılında MTV Türkiye web sitesi tasarım yarışmasını kazandıktan sonra dijital çalışmalarına daha da ağırlık verdi. Sonrasında ise İstanbul’da reklam ajansında illüstratör ve dijital sanat yönetmeni olarak çalıştı. Bu dönemde ürettiği illüstrasyonlar Marketing Türkiye, Campaign JR, Based İstanbul gibi yayınlarında yer aldı. Tüm bu profesyonel deneyimlerden sonra sanatçı olarak var olabileceği işlere yöneldi. 2011 yılında İtalya Modena, “Lee Make History” sergisinde, 2018 yılında ise Ekavart Galeri “Summer Love 4” karma sergisinde eserleriyle yer aldı.

Sanatçı üretimlerini genel olarak dijital illüstrasyon ve tuval üzerine akrilik boya kullanarak oluşturuyor. Ancak fotoğraf, kolaj ve kil hamuru gibi farklı medyumlarla da deneysel işler de yapıyor. Çebi’nin, birçok farklı antikacıdan topladığı eski fotoğrafların üzerine çizim ve kolajla müdahale yöntemiyle oluşturduğu “Kithandkid” isimli serisi, farklı tekniklere olan ilgisine iyi bir örnek olarak gösterilebilir.

 Konularını daha çok popüler kültür elemanları, grotesk biçimler ve sarkastik yaklaşımlardan oluşturuyor. Pop sürrealizm (Lowbrow akımı) sanat anlayışını benimsediğini söyleyen sanatçı, motivasyon ve ilham kaynağını nereden aldığı sorulduğunda “Dijital ekranlardan uzakta karşılaştığım, başıma gelen hemen her şey,” diyor ve ekliyor: “Tek başıma şehirde yaptığım gezilerden, arkadaşlarımla muhabbetlerimden, kitaplardan, şarkılardan, uzaydan, çoğu zaman gördüğüm rüyalardan yola çıkarak bir şeylere başlıyorum.”

GROTESK FİGÜRLER VE SARKASTİK DİL

Kısaca eserlerinde işlediği konuları kendi yaşadığı deneyimlerden ve güncel olaylardan seçen Çebi, Türkiye’de son yıllarda gözlemlenen Arap turist akınını ve Türkiye’nin Suriye’den aldığı göç gibi siyasi ve sosyal konuları grotesk figürler ve sarkastik bir dille eserlerine aktarıyor.
 

Sanatçının üretimleri, “Voyage” illüstrasyonundaki gibi fantastik öğeler taşıyan veya “Tourist” illüstrasyonunda olduğu gibi günlük hayatta karşılaşabileceğimiz sıradan kişiler olabiliyor. Karakter tasarımı ve çizgi romanlarla yakından ilgili olan sanatçı, dijital illüstrasyon yoluyla ürettiği figürlere pop kültür unsurları ekleyerek kendine has bir stil oluşturuyor.

‘LOWBROW’ AKIMI ÇIKIŞ NOKTASI

 Sanatçının asıl çıkış noktası; ‘Lowbrow’ isimli, yeraltı kültüründen etkilenen; sürrealizm ve pop sanat akımlarını birleştiren sanat akımı olarak gösterilebilir. Pop Sürrealizm olarak da bilinen bu akım, 1970’lerin sonunda Los Angeles, Kaliforniya’da ortaya çıkmış. Bu akımın kökleri çizgi romanlar, punk müzik, sokak kültürü ve Kaliforniya alt kültürlerine kadar uzanıyor. Lowbrow akımından esinlenen sanatçıların üretimi çoğunlukla resim, heykel ve oyuncak olarak karşımıza çıkıyor.

Lowbrow kelimesi, İlk kez 1970’li yılların sonunda sanatçı ve çizer Robert Williams tarafından kullanılmış. Williams, eserlerini sergilemeye değer bulmayan galerilere ve diğer sanat kurumlarına tepki olarak kendi eserlerinin bulunduğu bir kitap yayımlamış ve bu kitabın adını “The Lowbrow Art of Robert Williams” koymuş. ‘Lowbrow’ (düşük kaş) kelimesi, ‘highbrow’ (yüksek kaş) yani yüksek kültürü ve entelektüel elitizmi simgeleyen kelimenin tam tersini ifade ediyor. Bu sanat akımının ilk örnekleri yine Robert Williams’ın yayımlamaya başladığı Juxtapoz dergisinde yer almış. Dolayısıyla Lowbrow sanat, yüksek sanat ve alçak sanat arasındaki farklılıkları eleştirmek ve yorumlamak amacıyla ortaya çıkmış. Lowbrow sanat, geleneksel konuları veya popüler öğeleri sarkastik bir üslupla ele alıyor. “Pop Sürrealizm” kitabının editörü Kirsten Anderson, Lowbrow ve Pop Sürrealizmin birbirine yakın olduğunu, ancak farklı iki akım olarak değerlendirmeleri gerektiğini belirtirken; ‘Weirdo Delux’ kitabının yazarı Matt Dukes Jordan ise, bu iki terimin aynı anlama geldiğini savunuyor. Lowbrow’dan esinlenen ana akım sanatçılar arasında Takashi Murakami, John Currin, Jim Shaw ve Mark Kelly gösterilebilir. Günümüzde, Lowbrow sanat örnekleri, Kanada, Amerika, Avustralya ve Avrupa galerinde sergilenmekte.

Lowbrow hareketinden yola çıkan Melih Çebi, bağımsız olarak çalışmalarına devam ediyor. Bir yandan dijital baskı ve akrilik boya yöntemine ağırlık verirken, ünlü markalarla yaptığı işbirliklerini sürdürüyor. Kendine has üslubu ve dijital çalışmalarıyla öne çıkan sanatçı, illüstrasyonları ile genç kuşak sanatçılar arasındaki yerini çoktan aldı.