Loris Cecchini Doğa ve Bilimi Harmanlıyor / Alem

DOĞA VE BİLİMİ HARMANLIYOR

 Petek KIRBOĞA

 italyan sanatçı Loris Cecchini doğadan ilham alarak ürettiği heykellerini bir binanın mücevheri gibi görüyor Sanatçının Seed Syllables sergisi ilk kez istanbul”da.

evil Dolmacı Art Consultancy, 15. İstanbul Bienali”ne paralel olarak İtalyan Sanatçı Loris Cecchini”yi “Seed Syllables” adlı sergisi ile 2 Kasıma kadar Narmanlı Apartmanı”ndaki galerisinde ağırlıyor. Cecchini, dünya çapında gerçekleştirdiği projeler ve müze sergileri ile öne çıkıyor. Farklı materyalleri kullanmayı seven sanatçının yerleştirme, heykel, fotoğraf, desen gibi birçok alanda ürettiği eserleri Hong Kong, Pekin, Paris, Roma, Köln, Brüksel, NewYork, Washington gibi şehirlerdeki önemli kurumsal koleksiyonlarda yer alıyor. Özellikle büyük ölçekli yerleştirmeleri ile tanınan Cecchini, 2006″da Cioudless adlı eseri ile MoMA PSİ “da yer aldı. İstanbul”a gelen sanatçı ile ve Sevil Dolmacı Art Consultancy”nin kurucusu Sevil Dolmacı ile bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Sevil Dolmacı Art Consultancy”de gerçekleştirdiğiniz serginizden bahseder misiniz?

Sevil Dolmacı”ya beni İstanbul”a davet ettiği için çok teşekkür ediyorum. Benim işlerimle çok ilgiliydi ve bana çok nazik bir mail attı ben de İstanbul Bienali ile eş zamanlı olarak İstanbul”a gelmekten mutluluk duyacağımı anladım ve geldim. Burada son dönem işlerimden, doğadan ilham aldığım eserlerimle yer alıyorum. Buradaki birçok parça duvar heykellerinden oluşuyor. Duvar ortasına yerleştirilen ve duvarın bir parçası gibi görünen eserlerim de var.

Duvarın içine yerleştirdiğiniz çalışmanızdan bahseder misiniz?

Duvarın içinden yayılan bir titreşim izlenimi veriyorum. Seslerin titreşimi gibi. Duvara yapışık duvar ile bütünleşen bir çalışma. Burada anlatmak istediğim mimariye duygusal bir öğe katmak. Bu tarz işler Barok döneme bir gönderme.

Her yerde gördüğümüz yaprağa benzeyen duvar heykellerinizin ilham kaynağı neydi?

Bu tarz çalışmalarım uzayda bulunan ve büyüyen bir organizma gibi. Bu çalışmalar benim son yıllarda sanat alanında ne yapmak istediğimi anlatan çalışmalar. Yaprakların şekilleri bana ilham oldu. Bir mikropskoptan hücrelere baktığınızda bu şekilde görüntüler oluşturuyor hücreler. Doğa ve bilimi bir arada düşündüm. Oradaki küçük şekillerin büyüdüğünü hayal ettim.

Bu çalışmalarınızın altında nasıl bir düşünsellik yatıyor?

Benim yaklaşımım doğa ile bütünleşiyor. Bilincimi, teknoloji ve bilim ile harmanlamaya çalışıyorum. Doğal olanı ve yapay olanı bir arada harmanlayarak sunuyorum.

Bilime meraklısınız bilim eğitimi aldınız mı?

Hayır, büyük ihtimal bu yüzden bilime meraklıyım.

Nasıl bir malzeme kullanıyorsunuz?

Çelik kullanıyorum. Burada gördüğünüz pek çok heykel açık alan düşünülerek tasarlandı. Arazide ve açık havada malzemenin dayanıklı olması da önemli. Ben bu heykelleri bir binanın taktığı mücevher gibi düşünüyorum.

Eğitiminizden bahseder misiniz?

Floransa’da ve Milano’da resim eğitimi aldım. Öğrenciyken fotoğraf sanatına da çok meraklıydım. İki yıl sadece fotoğraf alanında çalıştım sonrasında heykel ilgimi çekmeye başladı.

Şu anda İtalya’da mı yaşıyorsunuz?

Evet, bir süre Berlin’de çalışmalarıma devam ettim ama Simdi tekrar İtalya’ya döndüm. Toskana ve Milano’da istediğim pek çok materyalle çalışabiliyorum.

Daha önce İstanbul’a gelmiş miydiniz?

Evet 10 yıl önce gelmiştim.

10 sene sonra geldiğinizde neleri değişmiş buldunuz?

O zaman çok daha gençtim ama en net hatırladığım burada çok pozitif bir enerji olduğuydu. İstanbul’u biraz Berlin’e benzetiyorum burada her sanat dalına ilgi var. Ekonominin oldukça büyüdüğünü görüyorum.

Siz buradayken Contemporary İstanbul gerçekleşti neler söylersiniz?

Seçimleri çok beğendim. Çok fazla genç sanatçının eserini gördüm bunu görmek güzel.

İtalya’da sanat alanındaki gelişmeler için neler söylersiniz?

Çok güzel müzelerimiz, galerilerimiz var ihtiyacımız olan bu yerlerin birbirleri ile etkileşim halinde olarak birlikte hareket ederek bir gücü ellerinde bulundurmaları. Pek çok önemli koleksiyonerimiz var.

Milano’ya gelen sanat severlere hangi müzeyi gezmelerini önerirsiniz?

HangarBicocca’yı gezmelerini öneririm. Prada Vakfı’nın müzesi de harika bir müze, çok değerli bir koleksiyonları var.

Genç sanatçılara ne tavsiye edersiniz?

Çok çalışmalarını, acele etmemelerini ve kendilerinden önceki sanatçıları incelemelerini öneririm. Onlardan çok şey öğrenebilirler. Birçok müze gezmeliler, bir eseri sanal ortamda görmekle gerçeğini görmek arasında çok fark var.

SEVİL DOLMACI Loris Cecchini’nin eserleri ilk nerede dikkatinizi çekti?

Uç yıl önce Basel’de keşfettiğim bir sanatçıydı. Kendisini araştırınca iki yıl boyunca benim de gezdiğim Venedik Bienali’nde olduğunu gördüm. En son Fondaco dei Tedeschi’de sergilenen “Waterbones” isimli yerleştirmesini görünce kendisini İstanbul’a getirmek istedim.

Galerinizde bulunan sergide sanatçının hangi eserleri yer alıyor?

Çeşitli serilerinden örnekler var. 90’lardan beri aynı konseptin devamı olarak farklı malzemelerde eserler üreten sanatçı farklı deneyimlerini ortaya koyuyor. Onun dönemlerinin en belirgin özellikte olanlarını galerimizde görebilirler.

Sanatçı çok farklı malzeme kullanıyor, öne çıkanlar hangileri?

Kauçuk, keçe, çelikten ürettiği işleri mevcut.

Türk sanatseverler Loris Cecchini’yi tanıyor mu?

Aslında evet, Elgiz Müzesi’nde bir eseri bulunuyor. Zafer Yıldırım’ın koleksiyonunda da mevcut. Biz farkındalığı arttırmak istedik. Aslında sanatseverler ismini çok duydukları ama farklı malzemeden işlerini çok görmedikleri bir sanatçıyı şimdi yakından izleme şansını buluyorlar.

Gelen yorumlar nasıl?

Çok güzel bir ilgi var. Loris Cecchini de bu ilgiden oldukça memnun kaldı.

Loris Cecchini için verdiğiniz yemek davetinden bahseder misiniz?

Loris Cecchini ile ilgilenen dost saydığımız sanatseverleri güzel, sıcak bir yemekle bir araya getirdik. Onun adına çıkardığımız kitabımızı koleksiyonerlere hediye ettik. Sevil Dolmacı Art Consultancy’nin ikinci sanat kitabını hayata geçirmiş olduk.