Platin, Sanat-Yatırım / Sevil Dolmacı Röportajı

2013 yılında Türkiye’nin ilk sanat danışmanlık şirketi olarak yola çıkan ‘Sevil Dolmacı Proje ve Sanat Yatırım’ın kurucusu Sevil Dolmacı’yla; Çağdaş sanat, yatırım aracı olarak sanat, koleksiyonerlik, sanatçı danışmanlığı üzerine bir söyleşi gerçekleştirdik… 

Meral Erdoğan / [email protected] 

Sevil Dolmacı’nın Nişantaşı’ndaki Narmanlı Apartmanı’nda kendisi dışında bir asistan ve bir büro görevlisiyle başlayan yolculuğu bugün 10 kişilik uluslararası bir takımla devam ediyor. Lisans ve yüksek lisans öğrenimini sanat tarihi üzerine yapan Dolmacı, Londra Kraliyet Akademisi’nde eği- timine devam etmiş ve Saatchi Gallery ve Tate Modern Müzesi gibi kuruluşlarda çalışmış. On yılı aşkın süredir büyük koleksiyonlara sanat danışmanlığı hizmeti sunan Sevil Dolmacı, DEMSA Group Sanat Danışmanlığı ve Müze Projesi, St. Regis Hotel Projesi, Demirören Group Sanat Danışmanlığı, Kemer Country Golf Kulübü Heykel Park Projesi, Kabakçı Koleksiyonu Sanat Danışmanlığı başta olmak üzere önemli projelere danışman ve küratör olarak imza atmış bir isim. Sanatçı port- föyünde ise Ergin İnan, Devrim Erbil, Koray Ariş, Ekrem Yalçındağ, Kemal Önsoy gibi isimlere yer veriyor. ‘Sevil Dolmacı Proje ve Sanat Yatırım’da sanatla ilgilenen her kesimi bir araya getiren bir oluşumu amaçlayan Dolmacı, ünlü sanatçıları ve sanat dünyasında kendine yer arayan genç sanatçıları, koleksiyonunu şekillen- dirmek isteyen koleksiyoncuları ve sanat eserlerine ev sahipliği yapmak isteyen kurumları birbiriyle ilişkilendirerek aynı çatı altında topluyor. Son zamanlarda kârlı sektörlerden birine dönüşen sanat yatırımcılığı alanında sanat danışmanlığını aracılık algısından kurtarıp kurumsal bir hale getiren ‘Sevil Dolmacı Proje ve Sanat Yatırım’ kendileriyle çalışmak isteyen kurumları inceleyip nasıl alımlar yapması ve yapmaması konusunda bilgilendiriyor. 

Sevil Dolmacı Art Consultancy/Proje ve Sanat Yatırım Danışmanlığı A.Ş. olarak faaliyet alanınızın kapsamı son derece geniş ve ayrıca bu alanda Türkiye’nin ilk uluslararası sanat danışmanlığı şirketisiniz. Bu fikrin nasıl doğduğunu öğrenebilir miyiz?
Bu fikir Demsa Koleksiyon bünyesinde sanat danışmanlığı yaparken ortaya çıktı. Demsa Koleksiyon dünya ölçeğinde önemli işlere sahip prestijli bir koleksiyon. Yurt dışında önemli müze ve sanat kurumlarıyla oldukça iyi ilişkilere sahip. Yurt dışı alımları ve organizasyonlarında o vakit katıldığım toplantılarda sanat danışmanlık şirketlerinin oldukça önemli olmaya başladığını gördüm. Dünya ölçeğinde sanat satış stratejilerinin de son dönemde güncellenmesi ile private satışlar önem kazandı. Bunun için iyi bir iletişim ağı gerekiyor hiç kuşkusuz. Benim en büyük şansım Türkiye’nin uluslararası ölçekte kayda değer bir koleksiyonunda çalışmam oldu. Sothbey’s Müzayede evinin 85 milyon dolar vererek, Christie’s Müzayede evinin başarılı uzmanı Amy Cappellazzo ve arkadaşları sanat danışmanı Allan Schartzman ile hukuk kökenli banker Adam Chinn’in kurduğu 22 aylık bir danışmanlık şirketi olan AAP’yi satın alması danışmanlık şirketi kurmamda beni oldukça motive etti. 

Web sayfanızda ‘Türkiye’de müze sayısının yakın gelecekte artacağı ve koleksiyonların kurumsallaşacağı’ öngörünüzü ifade ediyorsunuz. Türkiye’de çağdaş sanata ilginin artacağı ve bu alandaki piyasanın gelişeceği konusunda iyimser misiniz?

Türkiye’de kısa süre içinde tamamlanması planlanan hem devlet hem de şahıs müzelerinin hazırlığı var. Bu haberler bizleri mutlu ediyor. Çağdaş sanatın yakın gelecekte yatırım aracı olarak yerinin diğer yatırım araçlarına göre daha da büyüyeceğini düşünüyorum. Böylelikle aktarılan para sayesinde sanatçı, kurum ve aracılar güçlenecek.

Türkiye’de kurumların sanata ilgisi konusunda neler söyleyebilirsiniz? Faaliyet kapsamınızda kurumlar önemli bir yer teşkil ediyor. Kurumların sanata ilgisinde bir artış trendinden söz edebilir miyiz?
Yatırım ortaklarımızın bir kısmı sanata çok meraklı, anlayarak, bilerek hareket ediyorlar. Bir kısmı ise sanatla ilişkisi olmayan sadece yatırım aracı olarak gören kişilerden oluşuyor. Yabancı kaynaklı yatırım portföyü yöneten firmalardan bile teklif geliyor, sanatı da işin içine almak istiyorlar. Bunun bir sebebi de portföyünü yönettikleri kişilerin koleksiyoner olmaları. Türkiye’den önemli bir bankanın yatırım fonu da müşterilerinin bir kısmı sanatsever olduğu için fonlarına sanatı eklemek için geldi. Genel olarak sanatın alternatif bir ekonomi yaratması birçok kesim için de geçerli olmaya başladı. Aynı zamanda sanat fuarlarının ve açılan sergi çeşitliliğinin olması farklı bir estetik algısı yaratıyor.
Bir de söylemeden edemeyeceğim, bugünlerde inşaat firmalarıki bunlar daha çok A plus işler yapan firmalarsatışlarını artırmak üzere sanat organizasyonları ve sergi projeleri ya da sanat alımları yapıyorlar. Yine üst segment restaurant ve kafeler sanatla projeler yaparak genç sanatçılara destek oluyorlar. Alışveriş merkezleri de yaptıkları sanat aktiviteleri ve sergiler ile bu ilgide yine ön sıradaki kurumlar arasında yer alıyor.

Yatırımcılara sunduğunuz hizmetlerden biraz bahseder misiniz? Bu bağlamda sanat yatırımcılığı önümüzdeki dönemde Türkiye’de yatırımcıyı tatmin edecek mi? Ya da nasıl tatmin edebilir? Ve bir koleksiyona başlamak isteyenlere neler önerirsiniz?

Koleksiyona başlamak için öncelikle profesyonel birinden yardım almak şart diye düşünüyorum. Alıcıya farklı konseptlerin anlatılması ve yatırım konusunda hangi eserlerin çabuk döneceği, hangilerinde beklemek gerekliliği gibi konularda bilgi verilmesi gerekiyor. Alıcının kendine yakın bulduğu üsluplar belirlenerek eser alımına başlanmalıdır. Türkiye ölçeğinde kalmak istemeyenler için ise dış pazar anlatılmalı ve ona göre stratejiler belirlenmelidir. Sanat yüzde 100 en önemli yatırım araçlarından biri. Önümüzdeki yıllarda bugün satın alınabilir isimlerden birkaçı kesinlikle yükselecek. Sanat tarihi yazılımları da bu bağlamda değişecek. 

Ayrıca sanatçılara da hizmet sunuyorsunuz. Sanatçılar neden bir danışmanlık hizmeti alıyor? Onlara ne gibi katkılarda bulunuyorsunuz?

Sevil Dolmacı Art Consultancy öncelikle sanata ve sanatçıya katkı sağlayarak çağdaş sanatın gelişimine odaklanıyor. Bu amaçla, ulusal düzlemde genç sanatçılara üretimlerini paylaşabileceği yeni bir alan sağlamak, uluslararası platformda ise tanıtımlarını yaparak sergileme alternatifleri yaratmak öncelikli hedeflerimiz arasında. Zaman zaman daha rahat üretebilecekleri bir atölye imkanı da sunuyoruz. En önemlisi sanatçıları ve eserlerini doğru projelerle, koleksiyonerlerle buluşturuyoruz. Yatırım yapıyoruz gençlere. Sergileme ve kitap projeleri ile kariyerlerinde ivme kazanmalarını sağlıyoruz. Kısacası, isteyene danışmanlık isteyene ise galeri mantığında çalışma imkanı sağlıyoruz. 

Türkiye’den bir sanat danışmanlığı kurumu, ‘Sevil Dolmacı Art Consultancy’ olarak geleceğinizle ilgili neler öngörüyorsunuz? Hedefleriniz konusunda neler söyleyebilirsiniz?

Sevil Dolmacı Art Consultancy farklı alanlarda faaliyet gösteriyor. İkinci el markette private satışlar başta olmak üzere, genç sanatçılarda marka ve görünürlük yaratmak, fiyat, orjinallik vs konularda ekspertizlik işleri ve aracılıkları, depolama işlerinde danışmanlık, markalara sanat projeleri ile yeni bir görünürlülük/kimlik sağlamak, kurum koleksiyonları için alım yapmak…

Mekan olarak İstanbul’un en özel binalarından birini seçmişsiniz. Neden Narmanlı Apartmanı?
Nişantaşı lokasyon olarak alıcı kitlenin sıklıkla uğradığı ve her türlü lüks tüketimini yaptığı bir semt. Burada tarihi prestijli bir binada zor bulunan çağdaş işleri sergilemek ve alıcısıyla buluşturmak oldukça keyifli. 

sanaTa yaTırım yaPmak isTeyen okurlarımız için süreçlerden bahsederek bir yol hariTası çizer misiniz?

“Bizim sanatçılar, galericiler, kurumsal şirketler dışında görünmeyen ortaklarımızdan biri de yatırımcılardır. Yatırımcı bize proje yapma talebiyle gelir. Örnek vererek anlatmak gerekirse, diyelim ki ’10 eserlik bir Ergin İnan projesi yapalım’ der. Bu sayı işin hikayesine göre değişkenlik gösterir. En önemli nokta ise her şeyin şeffaf olmasıdır. Ben sanatçının atölyesine giderek seri bir şekilde, senelik veya sayıya bağlı olarak anlaşmamı yaparım. Piyasada ödeme ve vadelerle ilgili sorun olduğu için, nakit çalışmayla alakalı avantajlı duruma geçerim. Bu durum sanatçı için de cazip olduğu için piyasada alınabilecek en uygun fiyata eserleri alırım. Yatırımcım tüm alış fiyatlarımı bilir. Anlaşma baştan yapılmıştır ve şeffaftır. Yatırımcı anlaşmayı imzaladığı an satın alım fiyatını, ödeyeceği komisyonu bilir. Yükleme, ulaşım ve vergi tarafını yüklenen taraf ben olduğum için yatırımcı rahattır. Ben sistemi iyi bildiğim için maliyetlerim çok cüzidir. Aldığımız 10 eserin iki tanesini yatırımcı kendisine almak isterse benim aldığım indirimli fiyat geçerlidir. Bana sadece komisyonumu öder. Geri kalan sekiz eser benim portföyüme devrolur. Ben diğer sekiz eseri satarım ve daha önce yapılmış anlaşma şartlarında belirlenmiş olan şartlarda kârı paylaşırız. Böylece iki taraf da tatmin edici bir şekilde para kazanmış olur. Finans sektöründen dahi pek çok müşterim var. Bugün hiçbir yatırım aracında böyle bir kâr marjı yok. Bunu gören yabancı yatırımcılar da geliyor ve her geçen gün halka halka büyüyoruz.