Sanat Dolu Bir Hafta

Sanat Danışmanı ve Sevil Dolmacı Art Consultancy Kurucusu Sevil Dolmacı’nın Gözünden Art Basel Miami 2018

Yeni yıla girerken harika bir sanat turu yapmak için senenin son sanat fuarı Art Basel Miami, tüm dünyadaki sanatseverler için oldukça popüler. Miami, bu dönemde her bölgede açılan küçüklü büyüklü fuarları, her gün farklı bir konseptte şehre yayılan çılgın partileri ve müze sergileri ile 2-9 Aralık arasında adeta bir çekim merkezi yaratıyor.
Sadece sanat yok elbette! Art Miami Design ile tasarım alanındaki yenilikler ve markaların fütüristik tasarım denemeleri tüm sanat tutkunları için ayrı bir yere sahip. South Beach’te Collins Avenue boyunca uzanan otellerde her gün bir sergi açılıyor ve özel sanat eserlerinin gösterimleri yer alıyor. Faena Otel, bu mekanların başında geliyor. Otel, sanat, tasarım ve lüksün buluştuğu en popüler mekanlardan bir tanesi. Dünyaca ünlü isimleri, galeri sahipleri ve sanatçıları otelde görmek mümkün.Bu yıl Faena, fuar boyunca herkese açık ‘This is Not America’ isimli festivale imza attı. Küratör Zoe Lukov, sanatçı Alfredo Jaar’ın 80’lerde Times Square’de yer alan elektronik billboard’unu sergilemeyi seçti. Otel, Alfredo Jaar’ın video işi yanında performans ve enstalasyonlara da ev sahipliği yaptı. Bunun dışında moda gösterileri ve açık artırmalar gerçekleşti otelde. Açılış, Belediye Başkanı Dan Gelber tarafından yapıldı. Cecilia Bengolea’nın ‘Eğlencenin Felsefesi’ isimli performansı ilgi çekiciydi. Faena’nın girişinde yer alan kolon ve duvarlar tavana kadar Arjantinli sanatçı Juan Gatti’nin mistik renkli hikayelerinden oluşan göz alıcı bir eserle donatılmıştı. İlk konulduğunda sansasyon yaratan Damien Hirst’ün 24 ayar altından yapılmış, 15 milyon dolarlık dinazor iskeleti halen popüler ve ilgi çekici. Sahilde yer alan hemen hemen herkesin Instagram hesaplarında paylaşarak ikonlaştırdığı ‘We Belong Here’ isimli neon eser ise sanatçı Tavares Strachan ‘a ait. Yine sahilde yer alan Derrick Adams’ın ‘America’s Playground’ isimli yerleştirmesi Faena’nın çok geniş kitlelerce ziyaret edilmesini sağladı.

Art Basel Miami’nin ön gösterimi

Pazartesi Faena ile başlayan sanat haftası, birbiri ardına açılan müzeler ve sanatçı atölyelerine düzenlenen ziyaretler, Art Basel’in ön gösterimine gelen VIP konuklar için hem heyecanlı bir keşif turu hem de keyifli bir koşuşturmaca oldu. Elbette bu tarihlerde trafik İstanbul’u aratmadı. Salı günü The Bass Müzesi’ndeki sergi açılışına katıldım. The Bass’ta yer alan, renkli ayıları ile tanıdığımız Paola Pivi’nin ‘Art with a View’ isimli geniş kapsamlı sergisi izleyiciye interaktif işler ile ilginç deneyimler yaşattı. Girişle izleyenleri sanatçının imza işi olan , renkli bir odaya savrulmuş büyük ayılar bekliyordu. Biri duvara yapışmış, biri yere serilmiş,  bir diğerini ise dans ederken gördüğümüz sevimli ayılar çocukluk anılarına yolculuğun başlangıcı ve diğer odada yer alan yatak yerleştirmesi ile benzer. 92 adet televizyon ekranı içinde yer alan, 40.000 imajla yaratılmış oda ise her gün karşılaştığımız, hayatımızda rutinleşen yalanlarla yüzleştiriyor bizi. Başka bir oda ise az önce sözünü ettiğim, devasa iki yatak arasında dinlenmeye davet eden enstalasyon. Odayı kaplayan devasa yatak ile aynı ebatlarda, az mesafe bırakılarak tavandan asılmış diğer bir yatağın sandviç misali izleyeni ortaya alması oldukça eğlenceliydi. Sanatseverler bu yataklara yatarak veya oturarak sanatın içinde aktif birer aktör olmanın keyfini çıkardı. Müzede aynı zamanda Teksaslı sanatçı Aaron Curry sergisi ve tasarımcı Haas kardeşlerin tasarım sergisi vardı.

Kerem Sabancı Kamışlı ile fuar gezisi

Çarşamba günü ise saat 11.00’de ilk seçim için davetli misafirler çoktan giriş yapmıştı. Önemli eserler her zaman olduğu gibi daha ilk dakikalarda çoktan satılmıştı. Ben İlk gün Fransız bir sanat profesyoneli eşliğinde gezdim. Avrupa sanat pazarında üzerinde çalıştığımız isimler üzerine sohbet ettik ve satın alım yaptık. Öğleden sonra ise fuarı birlikte değerlendirmek ve 2019 alımlarının ön listesini yapmak üzere genç danışanım Kerem Sabancı Kamışlı geldi. Ön araştırma yapmış ve dersine çalışmış gelen Kerem Bey ile eğlenceli bir fuar turu yaptık. Kerem Bey’le keyifli sanat turumuza tesadüfen oluşmuş kronolojik bir sırayla başladık. İlk olarak Picasso, Miro, Marc Chagall. Fernand Leger, Magritte gibi isimlerin bulunduğu New York’lu Hammer Galeri’ye uğradık. Sanat tarihine fiyatlarla göz atıyorduk. 35 milyon dolarlık Picasso’nun, 850 bin dolarlık Chagall’ın ve 500 bin dolarlık Jean Dubuffet’lerin bulunduğu stand bizi heyecanlandırdı. Buradan Pop Art’a doğru yola çıktık. Levy Govry Galeri ve Gladstone Galeri’de yer alan Keith Haring’e baktık. Keith Haring’in seramik vazosunda gözümüz kalmıştı ancak 250 bin dolarlık iş çoktan satılmıştı. Evinizin camları Keith Haring boyalı olsun ister misiniz? Gladstone galeri muhteşem bir ev kurgusu İle Haring’e ait detay parçaları harika bir biçimde izleyiciye sunmuştu. Andy Warhol’un tuval ve büyük kırmızı ‘Dolar’ işi Gagosian Galeri’nin ön yüzünde beklerken, Van De Weghe’de yer alan Basquiat ve Levy Gorvy’deki Tom Wesselman görülmeye değerdi.

Sanat tarihinin 1980 ve 90’Iarına gelince Jeff Koons’un parlayan dev heykelleri herkesi önünde fotoğraf çekmeye davet ederken, Rikrit Tiravanija’nın interaktif işi ise izleyiciyi kendine dair bir not bırakmaya teşvik ettiği bir kara tahtaydı. Arjantinli sanatçıyı ilk kez 90 yılında Paul Allen Galeri’de Thai yemeği ile açtığı sergisiyle tanımıştık. Sonraki yıllarda Venedik Bienali’nde çorba pişirip dağıtmasıyla Tiravanija, 90’ların interaktif sanatının öncü isimlerinden biri halinr gelerek İstanbul Bienali’nin bu yıl ki küratörü Nicolas Bourriaud’un tüm metinlerinin ana karakteri oldu. Berlinli galeri Neugerriem Schneider’ın önü, Tiravanija’nın doldurulan kara tahtası dışında Ai Weiwei’nin sansasyonel işlerine de ev sahipliği yapıyordu. Murano camından üretilmiş renkli tek parmakları havada eller Instagram’ın gözdesiydi.

Feminist İşler
Salon 94 ise feminist sanatın fuardaki yüzü olmuştu. 70’li yıllar ilk dalga feminist hareketin sanattaki en ikonik görüntüsü ‘The Dinner Party’ eseri ile sanat tarihine girmiş Judy Chicago’nun işlerinden Marina Adams, Luis Flores’e, kadın sanatçılara ait 80 ve 90’lı yıllardan işler görmek mümkündü.
Benim iş alanım içinde yer alan İtalyan asıllı, New York’ ta yaşayan sanatçı Davide Balliano İse Kukje ve Tina Kim’in ortaklığında son işleri ile yerini almıştı. Son dönemde sürekli alım yapıp yurtdışına sattığım Peter Halley’nin işleri, bu fuarda da göz alıcı bir şekilde önemli galerilerin standlarındaydı. 150-395 bin dolar aralığında olan Peter Halley resimlerinin çoğu satılmıştı.
Türk danışanlarım için baktığım George Condo resimleri, doymuş fiyatlarına bir de sanatçının hastalığı dedikodusu eklenince marketin en çok aranılan ismi haline gelmiş ve ilgi çekmeye devam ediyordu. Simon Lee Galeri’de yer alan mavi büyük portre de akılda kalanlar arasındaydı.
Nicolas Party’nin mor renkli life size portre heykeli, kumdan arabaların yer aldığı sanatçı Leandro Erlich’in işi, Hank Willis Thomas’ın ‘Başarılı Kadın/Öfkeli Adam’ isimli neon eseri, fuarın 9 metrelik en uzun ve en renkli soyut işi olma özelliğine sahip Wentrup Galeri’den sanatçı Gregor Hildebrandt’a ait eser, Kathryn Andrews’un dilek çarkı, Mel Bochner’in aynalı yazıları ve Ed Ruscha’nın 80’lerden kalma yazıları bizim kameralarımıza takılanlardandı. Diğer bir genç danışanım, Bilici Grup’un genç temsilcisi Bilal Bilici ile scope, Art Miami gibi genç fuarlara göz attık. Design District’te sanatçımız David Drebin’in sergi açılışına gittik. Wynwood Art District, grafitileri galeriler ve stüdyoların olduğu bir bölge. Dolasıyla buraya da uğramadan geçemedik.

Hazırlayan: Büşra Nazlan Üregül