Online Viewing
Villa Ipranosyan

Villa Ipranosyan

As of May 2020 Sevil Dolmacı Art Gallery serves art lovers with its new gallery system and artist program in Villa İpranosyan, its new venue located in the Abbasağa region of Beşiktaş.

Villa Ipranosyan, a second degree historical monument, is included in the Pervititch maps prepared in 1922-1945 under the name of "Villa Ipranosian". The building takes its name from the Armenian Ibranosyan family, textile merchants in the late 19th and early 20th centuries.

Villa İpranosyan, one of the rare historical buildings of Istanbul that has survived until today, has been specially re-arranged for our new gallery and exhibition system, all the while preserving the original.

Our new gallery space, which consists of a three-storey exhibition area, a garden and a terrace with a unique Bosphorus view, includes the secondary market works of contemporary Turkish and foreign artists who have taken their place in important collections in the international platform, as well as the works of young and emerging artists represented by the gallery.


Sevil Dolmacı Sanat Galerisi, yeni bir binaya taşınarak tüm galeri operasyonlarını tek çatı altında topladı. Tarihi yeni bina, 20. yüzyılın başlarında Ermeni bir tekstil tüccarına aitti. Yeni galeri alanı, üç katlı sergi alanı, heykellerin sergilenmesi için muhteşem bir bahçe ve konukların Boğaz'ın panoramik manzarasını izleme fırsatı bulacağı barlı bir teras içermektedir. Galeride ayrıca sanatla ilgili eserlerin, nesnelerin ve küçük sanat eserlerinin satışa sunulacağı binaya bitişik bir kafe ve bir sanat dükkanı yer alacak. Yeni galeri alanı, muazzam duvar ve tavan süslemeleri, günümüze ulaşan şöminesi ve ahşap merdivenleri ile dönemin önemli yapılarından biridir.

Sevil Dolmacı Art Gallery, Mayıs ayı itibariyle Beşiktaş, Abbasağa bölgesinde bulunan yeni binası Villa İpranosyan’da yeni galeri sistemi ve sanatçı programıyla hizmet verecektir.

İstanbul’un önemli tarihi binalarından Villa Ipranosyan isimli ikinci derece tarihi eser olan yeni galeri mekanı, 1922-1945 tarihlerinde hazırlanan Pervititch haritalarında ‘’Villa Ipranosian’’ adıyla yer almaktadır. Villa İpranosyan adını, 20. yüzyıl başında tekstil tüccarlığı yapan Ermeni asıllı İbranosyan ailesinden almakta.

Üç katlı sergileme alanı, bahçe ve boğaz manzarasının görüldüğü terastan oluşan yeni galeri mekanının girişinde düşük bütçeli işler, sergi, sanatçı katalogları ve özel tasarım ürünlerin satılacağı bir art shop da yer almakta.

İstanbul’un günümüze kadar korunarak gelmiş nadir tarihi binalarından olan Villa İpranosyan, aslı korunarak galeri ve sergileme sistemine özel olarak düzenlendi/renöve edildi.

previous arrow
next arrow
Slider