HAKKIMIZDA

SANAT TARİHÇİSİ,
SEVİL DOLMACI SANAT GALERİSİ KURUCUSU

SEVİL DOLMACI

Akademik bir geçmişe sahip olan Sevil Dolmacı, sanat tarihi üzerine yüksek lisans ve doktora çalışmalarını tamamlamış ve Londra’daki Royal Academy of Arts’ta çağdaş sanat üzerine derslere katılmıştır. Londra’da Saatchi Galerisi ve Tate Modern Müzesi gibi çeşitli kurumlarda çalıştı.

2004-2008 yılları arasında Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Dolmacı, 2008 yılında İstanbul’a taşınarak önce Kabakçı Koleksiyonu’nda, ardından DEMSA Koleksiyonu’nda sanat danışmanlığı yapmaya devam etti. Bu süre zarfında İstanbul’da Kültür Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde sanat tarihi ve çağdaş sanat dersleri verdi, çağdaş sanat akımlarına odaklanan makaleler yayınladı, ulusal ve uluslararası konferans ve sempozyumlarda konuşmalar yaptı.

Uzun yıllardır Türkiye’nin önemli sanat koleksiyonlarına danışmanlık hizmeti veren Sevil Dolmacı, DEMSA Grubu Sanat Danışmanlığı ve Müze Projesi, St Regis Otel Projesi, Demirören Grubu Sanat Danışmanlığı, Kemer Country Golf Kulübü Heykel Park Projesi ve Kabakçı Koleksiyonu Sanat Danışmanlığı gibi önemli projelere imza attı. Sevil Dolmacı ayrıca özel koleksiyonlara, galerilere ve sanatçılara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

HAKKIMIZDA

Sevil Dolmacı Sanat Danışmanlığı

Son yıllarda sanata olan ilginin artmasıyla birlikte sanat profesyonellerine duyulan ihtiyaç da paralel olarak artmıştır. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak Sevil Dolmacı Sanat Danışmanlığı, çağdaş sanatla ilgili tüm sorunlara çözüm ortağı olarak 2015 yılında kuruldu. Bugün otuz kişilik uzman ekibiyle Türkiye’nin ilk sanat danışmanlığı şirketi olarak hizmet vermeye devam ediyor.

Sanat Danışmanlığı şirketine ek olarak, galeri binası olarak “Villa İpranosyan “ın eklenmesiyle 2020 yılında Sevil Dolmacı Sanat Galerisi kuruldu. Sanatçı profilinin oluşturulmasında destekleyici bir altyapı sağlayan Art Residency programı, “Beyaz Ev” olarak adlandırılan tarihi Rum binasında sanatçıların konaklaması ve üretim yapması için düzenlendi.

Sevil Dolmacı Danışmanlık Şirketi olarak 2015 yılında kurulan yapı, galeri ve rezidans programları ile büyüyen bir sanat kurumu olarak faaliyetlerini sürdürmekte ve uluslararası düzeyde hizmet vermektedir.