Bodrum

Loft Art Sculptville

Türkiye’de ilk kez Bodrum Loft ve Sevil Dolmacı Art Gallery tarafından hayata geçirilen Sculptville açıkhava heykel parkı projesi 19 Temmuz 2021 tarihinde görkemli bir açılışla izleyiciyle buluşacak.

Türk ve uluslararası sanatçıların eserlerinin buluşacağı heykel parkı projesinde 15 sanatçıya ait enstalasyon, heykel ve neon eserlerden oluşan 28 farklı eser yer alacak. Sanatseverler isterse QR kodları ile rotaya bağlanabilecek ve bireysel eğlenceli bir deneyim yaşayacak, isterse rehber eşliğinde doğa ve sanatın muazzam birlikteliğini keşfe çıkabilecek.

Güney Koreli heykeltraş Seo Young Deok’un Londra’da Mayfair Sculpture Trail ve Capri şehrinin surları gibi birçok ülkenin kamusal alanında sergilenen Meditation serisi, bu kamusal alan sergilemesinin Türkiye ayağı olacak şekilde Bodrum Loft’ta sergilenecek. Türkiye’de de birçok özel ve kurumsal koleksiyona dahil olmuş sanatçının üç farklı heykeli daha heykel parkında sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Bir zamanlar Pablo Escobar’a ait olan ve günümüzde görkemli bir çağdaş sanat koleksiyonuna sahip beach resort Casa Malca, Tulum koleksiyonunda yer alan ve Londra Saatchi Gallery’de uzun süreli sergilenen Kolombiyalı sanatçı Rafael Gomezbarros’un alternatif malzemelerle ürettiği ve derin toplumsal mesajlar içeren enstalasyonları Türkiye’de ilk kez Bodrum Loft’un açıkhava heykel parkında yer alacak.

Sculptville için özel olarak büyük ölçekli heykeller üreten deneyimli heykeltraş Ozan Oganer, geleneksel bir obje olan dantel oyasını eğlenceli figüratif heykellere dönüştürecek. Genç sanatçılar Yasin Uysallar ve Gözde Can Köroğlu, Bodrum Loft için özel olarak ürettikleri heykellerinde kendilerine özgü yorumları ve Türk heykeline kattıkları çağdaş yorumla neşeli eserler ortaya çıkaracak.

Sculptville ayrıca Genco Gülan, Bahadır Çolak ve Fırat Engin gibi Türk heykeltraşların heykellerine ev sahipliği yapacak. Bahadır Çolak’ın Screeds of Echo isimli heykeli Leonardo Da Vinci’ye bir saygı niteliği taşımakta. İtalya’da Da Vinci’nin atölyesinde özel bir mermer kullanılarak üretilen eserin ekranında ise Da Vinci’nin atölyesinin yakınında bulunan nehrin videosu dönmekte.

Son dönemde ürettiği karışık tekniğe sahip heykelleri ile Sculptville’de yer alacak olan Alea Pınar Du Pre, epoksi ve buluntu eşyalar ile ürettiği bu eserlerinde günümüzün tüketim toplumuna bir gönderme yapmakta. Antik Yunan ve Roma heykelleri görünümündeki bu heykeller aynı zamanda geçmişe özlem niteliği de taşıyor.

Türk çağdaş sanatının en önemli isimlerinden Haluk Akakçe, Bodrum Loft için mekana özgü özel bir eser üretiyor. Kendine özgü dışavurumcu ve spontan tarzıyla üreteceği bu rölyef eser Bodrum Loft’un resepsiyonunda sanatseverleri karşılayacak.

Türkiye’de Borusan Contemporary’nin koleksiyonunda Neon eserleriyle yer almış olan Alman sanatçı Ruby Anemic, 2018 yılında Contemporary İstanbul sanat fuarına paralel olarak Maçka Demokrasi Parkı’nın girişinde kamusal alanda sergilene Neon enstalasyonu Love Is What You Are Looking For ile Bodrum Loft’ta sanatseverleri ihtiyacımız olanın aşk olduğuna ikna edebilecek mi?

Farklı medyalardan eserlere de yer verecek olan Bodrum Loft’ta, Istanbul Modern ve Borusan Contemporary daimi koleksiyonunda fotoğrafları yer alan, Elton John ve Steve Jobs gibi önemli kişiliklerin fotoğraflarını çeken David Drebin’in Hotel isimli eseri de yer alacak.

Bodrum Loft’un çağdaş sanata verdiği önemin bir diğer göstergesi de dijital sanatçı İsmail Çiftçioğlu (İsmael)’nun Sculptville için özel olarak ürettiği video enstalasyonları olacak. Yaklaşık 20 adet projeksiyon ile sanatseverlere sunulacak olan enstalasyonda sanatçının doğa ve insandan ilhamla ürettiği soyut video çalışmaları gösterilecek.

 

[/expander_maker]

19.07.2021 - 19.09.2021