Kusursuzluğu Ararken

RÖPORTAJ

Türkiye’nin ilk sanat danışmanlığı şirketini kuran ve uzun yıllardır ülkemizin önemli sanat koleksiyonlarına danışmanlık hizmeti sunan Sevil Dolmacı, profesyonel hayatta kusursuzluğu “samimiyetle kendin olabilmek” olarak tanımlıyor.

Akademisyenlikten sanat danışmanlığına uzanan bir kariyeriniz var. Ayrıca Türkiye’nin ilk sanat danışmanlığı şirketini kurdunuz. Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Şimdi bakıyorum da akademisyenlikten sanat danışmanlığına geçiş yapmak oldukça cesur bir kararmış. Üniversite ortamı kendi içinde iddialı ve çekişmeli olsa da sanat piyasası ciddi bir savaşa girmek anlamına geliyormuş. Bunu, bugünkü tecrübelerime istinaden söylüyorum. Bu kadar çetin bir ortam olduğunu bilseydim, eminim bu kararı almakta zorlanırdım. Kariyerim boyunca asıl okul olarak nitelendirebileceğim yer kuşkusuz Demsa Koleksiyon oldu. İlk kez orada sanatın pazarla olan yakın, sıcak hatta yakıcı ilişkisini keşfedip deneyimledim. Türkiye’de ve uluslararası platformda sanat pazarını ve ilişkilerini öğrendim, bunları sanat tarihi bilgimle birleştirdiğimde kariyerimde kısa zamanda iyi bir ivme yakaladım. 2015 yılında özellikle Amerika’da sanat danışmanlık şirketlerinin yükselişi ve ciddi rakamlara büyük şirketlere satışının gerçekleşmiş olması, bana kendi danışmanlık şirketimi kurmam için motivasyon oldu. Aynı yıl Sevil Dolmacı Sanat Yatırım ve Danışmanlık Şirketi’ni kurdum. Bugün danışmanlığın yanı sıra “Art Residency” Programı ve Galeri’yi de bünyesinde barındıran ve otuz kişilik bir ekiple hizmet veren bir yapıya dönüştü.

Read more