Dali’nin Uçuk Evreni, Rembrandt’ın Işığı

Dali’nin Uçuk Evreni, Rembrandt’ın Işığı

ARTICLE

Unreal teknolojisini sanatla buluşturan dünyadaki sayılı isimlerden İsmail Kemal Çiftçioğlu’nun çalışmaları, gizemli bir dünyanın kapılarını açıyor.

İsmail Kemal Çiftçioğlu, 11 Eylül 1986 yılında Mersin’de doğdu. İlk ve orta eğitimini Mersin’de tamamlayan sanatçı, üniversiteyi kazanınca İstanbul’a taşındı. Yeditepe Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nü kazandı. Başarılı bir öğrenci olan İsmail Çiftçioğlu, o yıllarda dijital illüstrasyonlarıyla öne çıktı ve daha öğrenciyken iki solo sergi gerçekleştirdi.

Genç sanatçı, kısa sürede uluslararası çevrelerin de dikkatini çekti. İllüstrasyon çalışmalarını görsel efekt teknikleri ile birleştirerek kendine özgü bir üslup geliştirdi. Konularını Antikçağ’dan, mitoloji’den alan Çiftçioğlu, tarihi/geçmişi, yeni/fütüristik/teknolojik bir kurgu ile birleştirdiği, deneyime açık illüstrasyonlara imza attı. Geçmişi en yeni teknoloji ile simüle eden sanatçı, sinema dünyasının da dikkatini çekti ve bu sektörde de çalışmalar yaptı. Çiftçioğlu, bu çalışmaları yanında üretimlerine devam etti ve 2007 yılında CG Channel Best Matte Painting ödülünü kazandı. 2015 yılına kadar görsel efekt yönetmenliği ve tasarımı ile sanat çalışmalarını beraber ilerleten sanatçı, 2015 yılında kendi film çalışmalarını da gerçekleştirdi ve bu dönemde ödüllü iki adet kısa filme imza attı. Çektiği yarım saatlik “Eski Dünyanın Orduları” adlı bilimkurgu filmi, sanatçının hayal gücünün sinemasal yansıması olarak oldukça beğeni topladı ve ulusal & uluslararası medyada önemli kritikler tarafından olumlu dönüşler aldı. Yine aynı yıl, yapımcı ortağı Bahar Baziki ile RealityArts Studio’yu kurarak kendisinin daha özgür olacağını düşündüğü video oyun sektörüne atıldı. Yaptığı sürreal çalışmalar, bu kez Voidrunner adlı sürreal-saykodelik uçuş oyununda hayat buldu. Söz konusu oyun, sanatçıya uluslararası iki ödül kazandırdı. Birisi dünyanın en büyük gerçek zamanlı teknoloji şirketi Epic Games’ten aldığı Unreal Dev Grant Award, diğeri ise günümüzün en büyük dijital oyun dağıtım platformu olan Steam’in kullanıcılarından on binlerce oy ile kazandığı Steam Greenlight ödülü oldu.

Read more