ARTIST / Artist, Consultancy

BEVERLY FISHMAN

Amerikalı sanatçı Beverly Fishman (d.1955), teknoloji ve ilaç endüstrisini eleştiren duvar rölyefleri ile tanınır. Yaşamını ve çalışmalarını Detroit’te sürdüren Fishman, aynı zamanda Cranbrook Sanat Akademisince resim dersleri vermektedir. Sanatçı, ressam olmasına karşın, yüksek düzeyde dikkat ve titizlik gerektiren eserlerini bir heykeltıraş kaygısı ile üretir. Sanatı, pratiğinde endüstriyel görünümlü yüzeyler elde etmek için kullandığı boyalan otomotiv boyası uzmanlarına danışarak elde eder. Ortaya ikan eserler, biçim, renk ve sosyal içeriği sentezler. Formalist bir soyutlama gibi gözükse de eserler içerik olarak insan bedenine ve dünyaya doğrudan referans verir.

Fishman’ın mevcut duvar heykelleri, sanatının görsellerini internette bulduğu çeşitli ilaçlardan oluşmakta olup, endüstriyel üreten boya ile renklendirilir. Yüzeylerindeki kabartma ve kesikler, bu ilaçların daha küçük dozlara bölünmesini sağlayan çentiklere karşılık gelir. Dolayısıyla, eseler soyut olarak görünse de, dikkat eksikliği bozukluğu, opioid bağımlılığı, kaygı ve depresyon gibi sorunlarla bağlantılıdır. Formları onları günümüzün toplumsal sorunlarına bağlı hale getirir.

Fishman kullandığı formlan online araştırmalar yaparak elde eder; birbirinden farklı malzemeler kullanarak farklı renk kombinasyonlan oluşturur. Sanatı için kullanacağı boyalar hazırlamak uzun bir süreçtir, ve bu süreçte çeşitli profesyonellerin yardımı ile doğal ve sentetik boyalar bir araya getirir. Kullanacağı renkleri belirlediğinde, sıra ilaç tabletini ahşaptan imal etmeye ve renklendirmeye gelir. Eser stüdyoya geri döndüğünde, Fishman sonuçtan memnun kalana kadar esen manipule etmeye devam eder.

Daha Fazlasını Oku

Sanatçı CV’si

Untitled

Urethane paint on wood 181.61 x 121.92 x 5.1 cm

Untitled (Depression, Pain, Epilepsy)

Ahşap üzerine üretan boya 111.76 x 109.22 cm

Untitled (Weight Loss, Osteoporosis)

Ahşap üzerine üretan boya 193.04 x 111.76 cm

Untitled (Epilepsy)

Polyurethane on hand polished stainless steel 35.5 x 35.5 x 9.52 cm

Untitled (Narcolepsy)

Polyurethane on hand polished stainless steel 30.4 x 43.1 x 10.1 cm

Untitled (Lyme Disease)

Polyurethane on hand polished stainless steel 20.9 x 50.8 x 8.8 cm

Beverly Fishman

Urethane paint on wood 96.5 x 120.65 cm

Untitled

Urethane paint on wood 214.6 x 123.8 cm