ARTIST / Artist, Consultancy

SAMUEL JABLON

Samuel Jablon (d. 1986, Binghamton, NY) New York merkezli bir şair ve sanatçı. Ressam bir anneye sahip olmasına rağmen erken yaşta şiire yöneldi. Daha sonra Naropa Üniversitesi, Boulder, Colorado’dan (2009) şiir üzerine lisans derecesini ve Brooklyn College/CUNY’den (2013) Master’s derecesini aldı.

Jablon’un kendi şiirinde her zaman her şey edebi olmaktan çok görseldir. Bu uygulama onu kelimeleri ve resmi birleştirdiği mevcut serisine yönlendirir. Bu eserlerde harfler adeta tüm resmin üzerine inşa edildiği mimari baz haline gelir. Jablon için kelimelerin ve boyanın birbiriyle nasıl etkileşime girdiğini görmek önemlidir. Çoğu zaman, sanatçının kullandığı renkler, izleyicinin bir tabloya verdiği tepknin değişmesine neden olur.

Jablon, Avrupa ve Amerika’da Carl Kostyal Gallery ve The Pit L.A. ile çalıştı. Museum of Modern Art, The Queens Museum, Hauser & Wirth, Storefront for Art and Architecture, The Kitchen, Artists Space, Blum & Poe, the Landing, ve Ballon Rouge Kolektifi’nde ise performansı ve eserleri gösterildi.

Sanatçı Cv’si

Good ol days

Oil on linen 228.6 x 203.2 cm