GALERİ / SERGİLER

SERGİLER

Kişisel Sergi

18.12.2023 – 26.01.2024

Daniel Knorr-Surfaced

Sevil Dolmacı Dubai, Avrupalı tanınmış sanatçı Daniel Knorr’un Dubai’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Knorr’un SURFACED isimli sergisi 18 Aralık – 26 Ocak 2024 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

 

Sevil Dolmacı Dubai, 18 Aralık’ta Surfaced isimli serginin açılışını sanatçı Daniel Knorr’un katılımıyla gerçekleştiriyor. Bükreş doğumlu olan, Berlin ve Hong Kong’da yaşayan Knorr, 2005 yılında Venedik Bienali’nde Romanya’yı temsil etti, 2017’de Documenta’ya katıldı. 2019 yılında Art Basel Miami’de Laundry isimli araba yıkama enstalasyonu ile geniş kitlelere ulaştı.

 

Laundry yerleştirmesi dışında uçak pistlerinde oluşan çukurlara yaptığı dökümler ve duman kullanarak yaptığı mekâna özel işleri ile dikkat çeken sanatçı, kullanımlarıyla politik ve teorik içerikler hakkında tartışmaları da tetikliyor. Boşluk kavramı, simgeleme ve hayal dünyası ile yakından ilgilenen Knorr’un metinleri, heykelleri, grafik işleri ve performansları tartışmalar yaratan bir üsluba sahip.

 

Sevil Dolmaci Dubai’de sergilenecek Surfaced sergisinde, sanatçının hem ikonik araba çalışmaları, hem de farklı malzemeler üzerinde gestural (ani/spontan hareketlerle) olarak yakaladığı farklı yüzeyleri deneylediği işleri yer alıyor. Knorr, sergide izleyiciyi bir düşünce, bir fikir ya da sadece jest gibi, bir yaratımın ilk anını yani yüzeyin ortaya çıkışını deneyimlemeye davet ediyor.

 

Sanatçı ‘Sergi hazırlığı, özel ve kamusal alana yerleştirilen çeşitli sanat eserlerinin yüzeye çıktığı bir dönem gibidir. Yüzeyde olmak, izleyiciyle temas halinde olmak duygusal bir andır. Eserler, zamanın etkisinde kaldıktan sonra yeniden yüzeyle aynı hizaya gelme anını yansıtıyor. Ortaya çıkan işler, yağmur yağdığında, yollarda ya da çevrede su birikintisi şeklinde oluşan, kaybolan hacmi temsil ediyor’ sözleriyle sergi sürecini ifade ediyor. Dubai sergisinin ziyaretçileri, sanatçının tanımladığı bu anlara tanıklık ediyor.

 

KNORR

Daniel Knorr (d.1968 Bükreş) Münih Güzel Sanatlar Akademisinde eğitim görmüştür. Boşluk kavramı, simgeleme ve hayal dünyası ile yakından ilgilenen Knorr’un metinleri, heykelleri, grafik işleri ve performansları tartışmalar yaratan bir üsluba sahiptir. Daniel Knorr’un kavramsal, katılımcı yaklaşımları tarihsel, sosyopolitik, ekonomik ve biyopolitik olguları sürekli olarak sanat bağlamında tartışmaya açmaktadır.

2017’deki 14. Documenta sırasında, Daniel Knorr’un çalışması ‘Sona Erme Hareketi’ ile, 163 gün, günde 10 saat boyunca sanatseverler Zwehrenturm’dan Kassel üzerinde beyaz dumanın yükselmesine tanıklık etti. 2005 Venedik Bienali’nde, Avrupa Gribi çalışmasıyla Romanya pavyonu için tartışmalı bir katkı yarattı.

Daniel Knorr, çeşitli gerçeklikleri ve ilişkileri aynı derecede mizah ve ciddiyetle müzakere ediyor: konturların soluklaşmasına, belirginleştirilmesine veya aydınlatılmasına izin veriyor. Başlıca kişisel sergileri arasında Çin, Shenzhen Pingshan Sanat Müzesi’nde Materyalizasyon (2020), Kunsthalle Tübingen’de (2020) We make it realizasyon ve Pinakothek der Moderne’de (2017) La femme de ma vie ne m’aime pas encore yer alıyor.

Daniel Knorr Berlin ve Hong Kong’da yaşıyor ve çalışıyor.

GEÇMİŞ SERGİLER