GALERİ / SERGİLER

SERGİLER

Kişisel Sergi

24.11.2023 – 31.01.2024

Chris Daze Ellis - People and Places

AMERİKALI SOKAK SANATÇISI CHRIS DAZE ELLIS’İN TÜRKİYE’DEKİ İLK KİŞİSEL SERGİSİ

‘PEOPLE and PLACES’

Sevil Dolmacı İstanbul, 24 Kasım 2023-31 Ocak 2024 tarihleri arasında Amerikalı graffiti sanatçısı ve ressam Chris DAZE Ellis’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. “People and Places” isimli sergi, sanatçının kâğıt, seramik ve tuval çalışmalarından oluşuyor.

Sevil Dolmacı İstanbul, Amerikalı graffiti sanatçısı ve ressam Chris DAZE Ellis’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “People and Places”i 24 Kasım 2023-31 Ocak 2024 tarihlerinde İstanbullu sanatseverlerle buluşturuyor. Sergi, Ellis’in Amerika’daki stüdyosunda ürettiği eserler ile 2022’de İstanbul’da Sevil Dolmacı Art Residency Programı kapsamında yaptığı üretimlerden oluşuyor.

1980’li yıllarda, Andy Warhol’un destek verdiği sokak sanatçılarının arasında yer alan Chris DAZE Ellis, Jean-Michel Basquiat, Keith Haring, Kenny Scharf ve Futura gibi günümüzde efsaneleşmiş sanatçılarla birlikte çalışarak eserler üretmiş ve karma sergilerde yer almıştır. DAZE, günlük yaşamda parçası olduğu ya da tanık olduğu gündelik sahneleri yakalamak, gözlemleri ve izlenimlerini sanatı aracılığıyla aktarmaktır. Sergi, adından da anlaşılacağı gibi, DAZE’in “Big Apple” [Büyük Elma] lakaplı efsanevi şehir New York’ta otobüsler, metrolar ve sokaklarda gözlemlediği kişiler ve gün içerisinde geçtiği mekanlarla ilgilidir.

DAZE, “People and Places” sergisiyle, izleyiciyi dışarıdan hoş görünen ancak daha az işlevsiz ve kaotik olmayan bir metro yolculuğuna davet ediyor. Mesela, bu yolculukta yolcular kendilerini hoş olarak nitelendirilemeyecek bir yere yönlendirilmiş halde bulabiliyor. İzleyicinin gördüğü ve hatırında kalacak en çarpıcı görüntülerden biri, izleyiciye kendisini metroda yolculuğun bir parçası olarak hissettirmek için sanatçının eserlerinde resmettiği boş metro koltuğudur. DAZE, sokakta anlık olarak yanından geçen ama bilinçaltında iz bırakan ya da yolculuğu esnasında gördüğü kişilerin aklında kalan görüntülerini derleyerek eserlerindeki karakterleri yaratmaktadır.

Chris DAZE Ellis (d.1962, New York) uzun ve üretken kariyerine 1976 yılında Sanat ve Tasarım Lisesi’nde okurken New York şehri metro vagonlarını boyayarak başladı. Ellis, kendi kuşağının metrodan stüdyoya başarılı geçiş yapabilen az sayıdaki sanatçılarından biridir.

24 Kasım 2023–31 Ocak 2024 tarihlerinde düzenlenen “People and Places” sergisiyle izleyiciler, DAZE’in New York şehrindeki günlük yolculuğunun bir parçası ve/veya tanığı olmaya ve yaşadıkları şehirlerdeki kendi günlük yolculuklarını hatırlamaya ya da yolculuk etselerdi ne tür hikayeler, insanlar ve mekanlarla karşılaşacaklarını hayal etmeye davet edilmektedir.

GEÇMİŞ SERGİLER