GALERİ / SERGİLER

SERGİLER

Grup Sergisi

Mystics of the World Unite

06.05 – 17.06.2023

Playful Minds

“Mystics of the World Unite”
Grup Sergisi

6 Mayıs – 17 Haziran 2023

David Adamo

Barry X Ball

Matt Hoyt

Xylor Jane

Davina Semo

Philip Taaffe

Gert & Uwe Tobias

Dan Walsh

 

Sevil Dolmacı Art Gallery, New York merkezli küratör ve yazar Bob Nickas’ın düzenlediği “Mystics of the World Unite” isimli grup sergisini 6 Mayıs-17 Haziran günlerinde sanatseverlerle buluşturuyor. Sergide dünyaca tanınan sekiz çağdaş sanatçı; David Adamo, Barry X Ball, Matt Hoyt, Xylor Jane, Davina Semo, Philip Taaffe, Gert & Uwe Tobias ve Dan Walsh’un eserleri yer alacak.

Serginin ismi, sanatçı Paul Thek’in 1975 tarihli defterine, “Dünyanın mistikleri, birleşin” yazdığı bir cümleden esinleniyor. Küratör ve yazar Bob Nickas’ın uzun süredir bu cümleye olan hayranlığı, İstanbul’un cazibesi ve gizemiyle birleşince sergi için bir çıkış noktası olur. Dünyanın gitgide daha kopuk ve hızlandığı bir zamanda, Nickas’ın sanatın mistik ve derin düşünmeye dayalı yönleri etrafında birleşmeye daveti özellikle anlamlı hale geliyor.

Seksenli yıllardan bu yana aktif olarak çalışan Amerikalı küratör ve yazar Bob Nickas, 1993 yılında Venedik Bienali kapsamında düzenlenen “Aperto” sergisi de dahil olmak üzere ABD’de ve uluslararası alanda 120’den fazla serginin küratörlüğünü gerçekleştirdi. Aynı zamanda küratöryel danışman olarak görev aldı. 2004-2007 yılları arasında MoMA/PS1 müzesinin yöneticiliğini yaptı ve bu süre zarfında Lee Lozano, Stephen Shore ve Wolfgang Tillmans gibi sanatçıların kişisel sergilerini düzenledi. Küratörlük çalışmalarının yanı sıra Nickas, yazar olarak da verimli bir kariyere sahip. 2009 yılında dünyanın dört bir yanından seksen sanatçının eserini içeren ve o zamandan beri çağdaş soyut sanat için bir referans kitabı haline gelen “Painting Abstraction: New Elements in Abstract Painting” kitabını yayınladı. Nickas ayrıca, sanatçı Peter Halley ile birlikte dünyanın önde gelen sanat ve kültür dergilerinden biri olan INDEX Magazine’nin kurucu editörü. Artforum International’da ve diğer birçok uluslararası sanat yayınında makaleleri yayımlandı.

Sergide, çoğu heykeltıraş olan ve her biri sanatın mistik ve esrarengiz niteliklerine benzersiz bir bakış açısı sunan sekiz çağdaş sanatçının işleri yer alacak. Ziyaretçiler bu eserler üzerinde düşünme ve etkileşim yoluyla kendilerini, dünyayı ve birbirlerini daha iyi anlayabilecekler.

Resimleri aslen Neo-Geo hareketi (Peter Halley ve Ashley Bickerton gibi isimlerle) ve Temellük sanatı ile ilişkilendirilen Philip Taaffe, sınıflandırmaya meydan okuyan kendine özgü bir stile sahip. İslami minyatürler gibi farklı kültürlerin biçimsel ve kromatik yoğunluğunu çağrıştıran imgeler yaratmak için baskı, kolaj ve boyama tekniklerinin benzersiz bir kombinasyonunu kullanıyor. Bu sergi için Taaffe’nin biri İstanbul’dan, özellikle de Bizans’tan esinlendiği üç tablosu izleyicinin beğenisine sunuluyor.

Dan Walsh renk, biçim ve tekrarla oynayan soyut eserler yaratan bir ressamdır. Resimleri genellikle sakin bir kaliteye sahiptir ve izleyiciyi ince varyasyonları ve nüansları düşünmeye davet eder. Walsh’un eserleri MoMA, the Art Institute of Chicago; Jumex Collection, Mexico City ve Cenevre’deki Musée d’art Moderne et Contemporain koleksiyonlarında temsil edilmektedir.

David Adamo, çalışmalarında ağırlık ve yerçekimi kavramlarını keşfeden, genellikle ahşap veya taş gibi basit malzemeleri kullanan heykelleriyle tanınıyor. Eserleri genellikle soyut bir kaliteye sahip ve hem eğlenceli hem de düşündürücü yönüyle ön plana çıkıyor.

Heykeltraş Barry X Ball, mermer oymacılığı gibi geleneksel tekniklerle çalışan ama aynı zamanda eserlerini oluşturmak için 3D tarama ve 3D baskı gibi modern teknolojileri kullanan bir isim. Çalışmaları, güzellik ve insan formunun yanı sıra teknoloji ve sanatın kesişimini araştırıyor. Adeta Rönesans heykellerinin mükemmelliğinde eserler üreten Ball, kusursuzluğa ve malzemenin kalitesine önem veriyor. Daha önce Papa Jean-Paul II ve Monako Prensi Albert’in som altından portre heykellerini 8 yıl gibi uzun bir sürede üreten Ball, politika ve sanat dünyasından birçok simanın portrelerini de yaptı. Sergide Ball’un “Portrait of the Artist” isimli Mexican onyxden yapılan heykeli sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Barry X Ball’un eserleri Hammer Museum ve San Francisco Museum of Art gibi birçok kamusal koleksiyona dahil edilmiş. Sanatçı Damien Hirst’ün kişisel koleksiyonunda da Ball’un eserleri yer alıyor.

Matt Hoyt, genellikle bulunan nesneleri ve günlük malzemeleri kullanan karmaşık ve hassas heykeller tasarlıyor Çalışmaları titizlikle hazırlanmış detay ve hassasiyet için derin bir takdir sergiliyor.

Xylor Jane, çalışmalarında genellikle karmaşık matematiksel desenler ve canlı renkler içeren bir ressam olarak tanınıyor. Resimleri meditatif bir niteliğe sahip ve izleyiciyi kompozisyonlarının inceliklerinde kaybolmaya davet ediyor.

Davina Semo, çelik ve beton gibi endüstriyel malzemelerle çalışan, insanlar, mimari ve çevre arasındaki ilişkileri keşfeden cesur ve genellikle heybetli heykeller yaratan bir heykeltıraş olarak tanınıyor.

Gert ve Uwe Tobias ikiz kardeşler ise baskı, çizim ve resim dahil olmak üzere çeşitli malzeme ve teknikleri içeren büyük ölçekli üretimler yapıyorlar. Çalışmaları genellikle mitoloji ve folklor unsurlarını barındıran gizemli bir özelliğe sahip.

Mystics of the World Unite, izleyicileri çağdaş sanatın mistik nitelikleriyle yavaşlamaya, düşünmeye ve bağlantı kurmaya davet ediyor.

GÜNCEL SERGİLER