GALLERY / SERGİLER

EXHIBITIONS

Kişisel Sergi

27.02.2024 – 30.04.2024

Robert Janitz

ROBERT JANITZ’S FIRST SOLO EXHIBITION IN DUBAI

“SIGN OF THE TIMES”

27 Şubat – 30 Nisan, 2024

@ SEVIL DOLMACI DUBAI

Sevil Dolmacı Dubai, uluslararası üne sahip Alman sanatçı Robert Janitz’in 27 Şubat – 30 Nisan 2024 tarihleri arasında sürecek “Sign of the Times” başlıklı kişisel sergisini sunmanın mutluluğunu yaşıyor. Janitz’in Meksika’daki stüdyosunda ürettiği yeni işlerin yanı sıra İstanbul Sevil Dolmacı Rezidansı’nda kaldığı süre boyunca yarattığı seçkin işlerden oluşan sergi, doğu ve batının kültürel birleşimini ustaca yönlendirerek zengin bir diyalog yaratıyor.

İsmini ikonik Prince şarkısından alan “Sign of the Times”, Janitz’in dünyasına bir bakış sunuyor; keten tuvaller üzerinde farklı boyutlarda soyut resimler içeriyor ve Janitz, benzersiz un, yağ ve balmumu karışımını kullanarak, hareket hissi ve hareket ile stabilite arasında bağlanan an.

Bu sergide sunulan resim koleksiyonu, insan varlığının doğuşu, kökenleri ve insanlığın yazma eylemi yoluyla bir gerçeklik imajı oluşturma yönündeki içsel dürtüsü arasındaki derin göstergebilimsel bağlantıları araştırıyor. Kendi sanatı hakkında yazmaktan çekinen Janitz, resimleriyle kendi yazı tarzını yaratıyor. Eserlerinde çapraz çizgileri kullanması, hareket ve dinamizm duygusu uyandırıyor. Çizgiler, stabilite ve hareket arasında, ne yatay ne de dikey olarak hassas bir dengesizlik durumunda bulunur. Sürekli olarak harekete geçmenin eşiğinde göründükleri için büyüleyici bir gerilim uyandırıyorlar ve izleyiciyi yaratılış, algı ve gerçekliğin gelişen anlatısı arasındaki sınırları incelemeye davet ediyorlar.

Sanatçı, sergi mimarisini büyük bir heykel unsuru ekleyerek ustaca değiştirdi: mekanın ortasında serbest eğimli beyaz bir duvar. Bu gelişigüzel eğik düzlem, tüm mekanın fiziksel durumunu değiştiriyor, hafif baş dönmesini tetikliyor ve ayrıca resimlerdeki çapraz çizgiye bağlanıyor.

Janitz, kişisel anılarını ve deneyimlerini hem gerçek dünyaya hem de sanat tarihinin zengin dokusuna göndermelerle ustalıkla dokuyarak, cesur ifadeler yayan resimler yapıyor. Portre tarihinden günlük hareket ve sahnelerin güzelliğine ve karmaşıklığına kadar çok çeşitli temalardan ilham alarak yarı soyut ve soyut görsel anlatılar yaratıyor. Etrafındaki yüzeylerin ve dokuların anımsatıcı etkilerinden, tereyağının ekmeğin üzerindeki yumuşak hareketi veya pencere silme işleminin tekrarlanan hareketi gibi sıradan manzaraların abartısız ama duyusal çekiciliğine kadar kendi hayatını kullanıyor. Resmin kutlanmasını kendi sürecinin temel direği olarak konumlandıran Janitz, seçtiği malzemelerin sadeliğinden keyif alıyor. Hırdavatçılardan satın aldığı ucuz fırçaları kullanıyor ve çalışmalarının “sadece boyalı kalmasına” olanak tanıyor. Janitz’in yaklaşımı, pigmentin zengin, dokunsal kullanımı, renk paletlerinin incelikli uyumu ve tuvallerinin kasıtlı olarak ham kenarları ile kanıtlanan, filtresiz bir doğrudanlıktır. Ham özgünlük uğruna gösterişli resimselliği kasıtlı olarak reddetmesi, izleyiciyi, resim yapma eyleminin kendisinin daha derin bir keşif ve anlam için bir kanal haline geldiği bir alana davet ediyor.

Robert Janitz’in kişisel sergisi “Sign of the Times”, 27 Şubat – 30 Nisan 2024 tarihleri arasında Dubai Tasarım Bölgesi’ndeki Sevil Dolmacı Dubai’de izlenebilir.

Dubai Design District, Bina No: 11, R04, Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

PAST EXHIBITION