Her Şeye Rağmen Sanat

RÖPORTAJ

Sotheby’s Enstitüsü Direktörü gözünü İstanbul’a çeviriyor; sanat kitaplarının ünlü yayıncısı Skira, Türk sanatçı Nejat Satı’yı kataloğuna alıyor. Sanat dünyasından bu taze haberlerin detayları ve pandemi sürecinin sanat piyasasına etkisi Sevil Dolmacı ile söyleşimizde.

Röportaj: Selin Özavcı Tokçabalaban

Sevil Dolmacı Sanat Danışmanlık Şirketi’nin kurucusu ve sanat danışmanı Sevil Dolmacı ile dünyaca ünlü sanat kurumu Sotheby’s Enstitüsü Direktörü Kathy Battista heyecan verici bir işbirliğine gitti. Söze buradan başladık, pandemi sürecinde çevrimiçi sanat eseri alırken dikkat edilmesi gerekenlerden sanat piyasasının dinamiklerine uzandık.

Sotheby’s Enstitüsü Direktörü Kathy Battista ile işbirliğiniz taze bir gelişme. Neyi içeriyor bu işbirliği?
Kathy, bize sanatçı seçimi ve program oluşturma konusunda ve aynı zamanda ikinci el pazarda Amerika ile iletişimde kalmamız için danışmanlık veriyor. Dünyayla eşzamanlı genç yetenek keşfetme konusunda Türkiye’yi de radara sokmaya çalışıyoruz. Kathy sürekli atölye gezen, mezuniyet sergilerinde genç yetenek keşfeden muazzam biri. Keşfettiği birçok genç 5-10 bin bandından bugün dünyanın en önemli galerilerine geçerek (Gagosian, Perrotin vb.) 100 bin bandına geçmiş durumda. Türkiye için güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Battista’nın danışmanlığı eşliğinde galerimiz yeni ve dinamik bir sergi takvimi hazırlığı içinde. Program dahilinde uluslararası ölçekteki sanatçılarla ilişki kurulurken, genç sanatçılarımızı da desteklemeye ve sanat piyasası içinde hızla yükselmelerini sağlamaya devam edeceğiz.

Read more