GALERİ / SERGİLER

SERGİLER

Reuven Israel

SLIP SLIDIN’

16.05.2022 – 25.06.2022

SLIP SLIDIN'

Sevil Dolmacı Sanat Galerisi, Reuven Israel’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisini sunmaktan mutluluk duyuyor. Son on yıla yayılan yirmiden fazla heykel ve çizime yer veren Israel, Villa Ipranosyan’ın tamamını kaplayan sergi için yeni eserler de yarattı.

Israel’in pratiği çoğunlukla makine yapımı gibi görünebilen yığma heykeller biçimini alır; ancak bu, sanatçı tarafından özenle yaratılan bir yanılsamadır. Israel, 3 boyutlu baskı ve dijital olarak doğan içerik çağında, çalışmalarını yavaş, insan çabasına dayandırıyor ve ahşabın seçilmesinden şekillerin oluşturulmasına, renklerin ve kaplamaların yaratılmasına kadar her bir heykelin elle yapılması sürecinden keyif alıyor. Her bir eser, seri üretim gibi görünecek kadar titizlikle üretilmiştir.

Serginin başlığı Paul Simon’ın “Slip Slidin’ Away” şarkısından esinlenilmiştir:

Slip slidinuzakta

Slip slidinuzakta

Gideceğin yere ne kadar yaklaşırsan

Ne kadar çokyeniden kayıyor

Simon’ın varoluşsal sözleri Israel’in eserleri için uygun bir metafor: heykeller sürekli bir değişim içinde ve asla statik nesneler olarak kalmamalılar. Sanatçının her bir eser için oluşturduğu katlama sistemi, sergilendiği mekâna bağlı olarak değişken şekil ve konfigürasyonlara izin veriyor. Sanatçının bir sergi süresince eserlerin konfigürasyonunu değiştirdiği de bilinmektedir; dolayısıyla ziyaretçiler galeriye sonraki ziyaretlerinde farklı gösterilerle karşılaşabilirler.

UFO (Untitled Folding Object) serisinden beş heykel (2019 – 2021) villanın iç mimarisi etrafında yılan gibi kıvrılıyor. Sanatçı çalışmalarını daha az çağrışımsal ve daha çok iki boyutlu formdan üç boyutlu forma geçişle ilgili olarak tasarlıyor; ancak, bazı katlanır çalışmalar gündelik hayattan referansları dolaylı olarak öneriyor – ayakta duran bir figür, bir kemer, bir spiral – ve çizgilerden çok daha fazlasıyla mekana hükmetmelerinde ustalar. Gerçekten de negatif alan, yoğun maddesellikleri kadar önemlidir.

Duvara dayalı yeni bir çalışma olan Slip Slidin, bu sergide de yer alan FAF (Fast and Furious) 2013 ve BER (Bigger Egyptian Rumba) 2014 gibi önceki kinetik çalışmaların devamı niteliğindedir. Sanatçı, ister zemine ister duvara dayalı olsun, bu heykellerde izleyiciyi ya da koleksiyoncuyu, zaman zaman gizli renkleri ve şekilleri ortaya çıkaran öğeleri kendi yapılandırmalarını yapmaya davet ediyor. Bu eserlerin dinamizmi, zorlayıcı doğalarının bir parçasıdır.

Bir araya getirilmiş heykellerin yanı sıra, diğer heykel çalışmaları da duvarlara veya zemine yerleştirilerek mimarinin neredeyse her düzleminden yararlanılıyor. Israel’in çizimleri ve bir araya getirilmiş eserlere dayanan altı yeni kâğıt işi sergi boyunca serpiştirilmiş durumda. Üç boyutlu eserle diyalog halinde çalışan çizimler, renk ve şekil kombinasyonlarını deneyen sanatçının sürecine ışık tutuyor. İzleyici, sanatçının iki boyuttan üç boyuta uzanan sorgulamasını en net bu çalışmalarda görür.

Reuven Israel Kudüs’te doğdu (1978) ve Brooklyn, New York’ta yaşıyor ve çalışıyor. BFA ve MFA derecelerini prestijli Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi’nden almıştır. Yakın zamanda Tel Aviv-Yafo Çağdaş Sanat Merkezi, Tel Aviv Sanat Müzesi ve İtalya’nın Germonio kentindeki Museum Civico Floriano Bodini’de kişisel sergiler açtı. Çalışmaları UNTITLED Miami, Expo Chicago, NADA NY, Art Brussels ve Artissima gibi önemli uluslararası sanat fuarlarında sergilenmiştir. Birçok önemli sanat ödülünün sahibi olan sanatçının eserleri dünyanın dört bir yanındaki kamu ve özel koleksiyonlarda yer almaktadır. Sanatçı, Tel Aviv’deki Braverman Gallery ve Los Angeles taki Shulamit Nazarian tarafından temsil edilmektedir.

Slip Slidin’ ‘in küratörlüğünü Dr. Kathy Battista üstleniyor. Küratör ve sanatçı sergi açılışında hazır bulunacaktır. Sanatçı ve küratörün katılımıyla 13 Mayıs Cuma günü saat 11.00’de gerçekleştirilecek gezinti halka açık ve ücretsizdir.

Reuven Israel hakkında bilgi için tıklayınız

GEÇMİŞ SERGİLER