GALERİ / SERGİLER

SERGİLER

Kişisel Sergi

11.07.2023 – 03.08.2023

Lanpir - CONTRAЯIO

Sevil Dolmacı Art Gallery, 11 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında Lanpir’in galerideki ilk kişisel sergisini duyurmaktan mutluluk duyar. CONTRAЯIO başlıklı sergide sanatçının CHESƧ serisi başta olmak üzere farklı serilerinden tuval eserleri yer alacak. 

Sevil Dolmacı’daki ilk sergisi için Lanpir, bir sanatçı için kaçınılmaz olan “zıtlık” kavramını ele alıyor. Lanpir’e göre, dünyada her olgunun özünde bulunan zıtlık kavramı hem bedenimizden hem düşüncelerimizden hem de onları saran dış dünyadan gelir; varoluşumuza ve eylemlerimize biçim verir. Sanatçı da hem kendi içindeki değerleri hem de dünya ile hesaplaşmasında bu zıtlıklardan beslenir. Karşılığı tam olarak “zıtlık” olan CONTRAЯIO, sanatçının kurduğu evreni ayakta tutmasına ve ürettiği eserleri anlamlı bir bağlama oturtmasına yarar. 

Lanpir, bir süredir devam ettirdiği CHESƧ serisinde, yarattığı figürleri bir satranç tahtasının üzerinde veya yakınında betimler. İnsan ve melek formundaki figürlerin hepsi farklı bir duygu durum içerisindedir. Sanatçı kimi zaman bu figürleri birer satranç piyonlarına dönüştürür, kimi zaman onlara satranç oynatır. Kısacası, Lanpir izleyeni içindeki CONTRAЯIO’ya davet eder. Sergi, 11 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasına Sevil Dolmacı- Villa İpranosyan’da görülebilir.

Erhan Lanpir hakkında bilgi için tıklayınız

GEÇMİŞ SERGİLER