Freudyen Arkeoloji

MAKALE

Bütünlüğünden kopardığı beden uzuvlarını tekrar birleştirerek yeniden anlamlandırdığı “karma” bedenler/objeler yaratan Irmak Dönmez, çalışmalarında en sık kullandığı imge/form olan “meme “nin farklı anlamlarının peşine düşüyor.

1987 İstanbul doğumlu sanatçı Irmak Dönmez, Işık Üniversitesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora çalışmalarını aynı kurumda tamamlayan Dönmez, Danimarka Kraliyet Üniversitesi’nde misafir doktor olarak yer aldı. Sanat pratiği ve akademik çalışmalar arasında güçlü bir bağ bulunan genç sanatçı, Işık Üniversitesi’nde öğretim görevliliği yapmakta ve sanatsal çalışmalarına İstanbul’da devam etmektedir.

Resim altyapısından gelen Dönmez, sanat pratiğinde deneysel ve disiplinler arası bir yol izliyor: foto manipülasyon, desen, seramik, heykel alanlarında üretimler yapıyor. İlk olarak her form zihninde resim olarak hayal eden sanatçı, daha sonra farklı teknikler ve boyutlar kullanarak somut üretimini gerçekleştiriyor. Tüm sanat pratiklerinin ve belirlenmiş kurallarının dışına çıkmayı seviyor. Irmak Dönmez, kendi disiplinine ve kurallarına çok bağlı olan seramiği bile alışılmışın dışında kullanmaktadır.

Read more