ARTIST / Artist

RAFAEL GOMEZBARROS

Gomezbarros, Universidad Jorge Tadeo Lozano’da Plastik Sanatlar eğitimi aldı. Gómezbarros’un geliştirdiği projeler, bireysel ve toplumsal olan, arzu ve gerçeklik, kimlik ve anonimlik arasında kalan gerçekliği sorgularken, bir şekilde Kolombiya’daki siyasi duruma özel bir ilgi gösteriyor.

Eserleri ve heykelsi müdahaleleri House Taken; evrensel olarak fail ve sistem olarak şiddete atıfta bulunan, toplumsal dokuya zorlanan, zihnin doğası, yaşamın kırılganlığı ve ölüme karşı dirençle güçlü bir şekilde ilişkilendirilen eserleri Rattles and Urns’de, ritüel ve tekrara olan ilgisi onu bir üretim yapmaya yönlendiriyor.

Gomezbarros’un çalışmaları montaj koşullarına tabi kılınmamıştır. Gomezbarros, birçok eserinin fiziksel ve kurumsal olanaklarını titizlikle incelemesi sonucunda, şu yöntemi oluşturmuştur

atölyesinde başlayan ve çözülmesi bazen yıllar alan bir dizi önermenin yerine getirilmesiyle ortaya çıkan bir çalışma planı olarak işlev görür. Biyolojik bir metaforu benimseyerek, eserlerinin kelimenin tam anlamıyla büyüdüğünü söylemekte fayda var. Bu anlamda, “House Taken” (2008-2015) gibi bir yerleştirme, sanatçının modülüne (insan kafatası kalıbı) uyguladığı bir incelemenin bir parçasını, bir galerideki birikiminden (apolitik beyaz kova), istilacı bir karıncaya benzer bir bedenin şekline (kamusal alan sorunsalı) geçerek sona erene kadar değiştirmek için dönüşebilir.

Alınan Ev / Casa Tomada

fiberglas, kum, karbon, kumaş, halat, ağaç dalı 70 x 35 x 82 cm

Biz Sayılarız

Fiberglas, çimento, karbon, bonsai ağaçları, demir kaide 150 x 35 x 50 cm

Ben Yiyorum, Sen Yiyorsun, O Yiyor

Çelik kare, alüminyum kaşık 50 cm