GALERİ / SERGİLER

SERGİLER

Haluk Akakçe

Made in Love

03.03.2022 – 22.03.2022

Made in Love

Haluk Akakçe beş yıl aradan sonra İstanbulda üç önemli video işi ve beş yıllık üretimlerinin özeti niteliğinde kapsamlı bir sergiyle izleyenlerle buluşuyor. Made in Love isimli sergi 3-22 Mart günleri arasında Akaretler ve Sevil Dolmacı Art Gallery iş birliği ile Akaretler Sıraevler No:37-39da gerçekleşiyor.

Multidisipliner bir sanatçı olan Haluk Akakçenin, 2006 yılında Las Vegas sokaklarında 4-6 bloğu kaplayan They Called it Love, I Call it Madness isimli ses ve video yerleştirmesi ve hiç görülmemiş devasa resimleri bu sergiyi önemli kılan unsurlar arasında. Akakçenin videoları insanın teknoloji ile olan ilişkisini irdeler, kimi zaman da biyolojiye, geometriye ve mimariye göndermeler yapar. Akakçenin video çalışmalarına çoğunlukla ya özel olarak bestelenmiş ya da var olan klasik bir eserden uyarlanmış müzik kompozisyonları eşlik eder. Bilgisayarda üretilmiş imgelerin hipnotik niteliği, filmlerinin müzikleriyle daha güçlü biçimde vurgulanır. They Call it Love, I Call it Madness isimli video ile birlikte White on White ve Mr. Butterflyisimli videolar sergide yer alacak diğer işler. Akakçenin videoları ve resimlerine son dönem üretimleri olan cut-out duvar işleri, heykeller ve kâğıt üzeri çalışmalar da eşlik ediyor.

1993 yılında Bilkent Üniversitesinin İç Mimarlık bölümünü bitiren Haluk Akakçe, 1995 yılında The School of the Art Institute of Chicagoya başladı. Ertesi yıl değişim programıyla gittiği Londradaki Royal College of Artda bir süre eğitim gördü ve 1997de The Art Institute of Chicagoda yüksek lisans programını tamamladı. İlk kişisel sergisini Chicagoda açan Akakçe, daha sonra çalışmalarına Londra ve New Yorkta uzun yıllar devam etti.

Dünyanın önde gelen müzelerinde sergi açan Akakçenin bulunduğu bazı müzeler arasında Whitney Museum of American Art (2002), PS-1 Contemporary Art Center, Long Island City (NewYork 2001), New Museum NY 2002, Tate Britain (Londra 2004), İstanbul Modern (İstanbul 2009) yer alıyor. Akakçenin katıldığı önemli bienaller arasında, 1999da Paolo Colombonun küratörlüğünü üstlendiği 6. İstanbul Bienali ve 2002de gerçekleşen Metropolitan Iconographies temalı 25. Sao Paolo Bienali bulunuyor.

Dünya ölçeğinde projeler üreten Akakçe, uzun bir aradan sonra 3-22 Mart günlerinde yeni sergisi Made in Love ile Akaretler Sıraevler’de sanatseverlerle buluşuyor.

Haluk Akakçe hakkında bilgi için tıklayınız

GEÇMİŞ SERGİLER