GALERİ / SERGİLER

SERGİLER

Grup Sergisi

Playful Minds

28.01.2023 – 25.02.2023

Playful Minds

“Playful Minds”

Grup sergisi

28 Ocak – 25 Şubat 2023

 

Haluk Akakçe

Ruby Anemic

Theodore Boyer

Christo

Sam Jablon

Royal Jarmon

Ozan Oganer

Sinan Saül

Kan Seidel

Eric Shaw

 

Sevil Dolmacı Art Gallery, 28 Ocak-25 Şubat tarihleri arasında “Playful Minds” isimli grup sergisini duyurmaktan mutluluk duyar. Amerikalı sanatçılar Theodore Boyer, Sam Jablon, Royal Jarmon, Kan Seidel ve Eric Shaw’un yanı sıra, Türk sanatçılar Haluk Akakçe ve Sinan Saül’ün eserleri sergide yer alacak.

 

Günümüzün sanat tarihçileri ortak bir noktada buluşmakta: 2000’lerin başından itibaren “izm” ile biten bir sanat akımı pek görülmemekle beraber, Çağdaş sanat denilen olgu artık global anlamıyla karakterize edilmekte. 1980 ve 90’lı yıllarda sanat dünyasında görülmeye başlanan çok kültürlülük, bugün yerini farklı bir çeşitliliğe, daha kapsayıcı, eşitlikçi ve erişimin kolaylaştığı bir ortama bıraktı. Bunun sonucunda ise sanatçılar kendilerini yaratıcı anlamda özgür hissettikleri bir alanda diledikleri gibi, belirli bir akıma bağlı kalmadan ürettikleri eserlerde yaşadıkları dünyanın, belki de kendi hayatlarının izdüşümünü bırakmaktadır.

 

“Playful Minds” tam da bahsedilen gruba ait sanatçıları bir araya getiriyor. Y ve Z jenerasyonlarına mensup 10 adet sanatçının 25 adet eserinden oluşan sergi, çağdaş sanatta özgür ve özgün tarzlara sahip sanatçılar birbirlerinden farklı olarak kendilerini figüratif veya soyut tarzda ve hatta yazı ile ifade ederek çeşitliliğin altını çiziyor. Theodore Boyer ve Eric Shaw gibi bir süredir galerinin sanatçı listesinde yer alan Amerikalı sanatçılara Royal Jarmon, Sam Jablon ve Kan Seidel eklenirken, Sinan Saül ise galerideki ilk sergisinde tekinsiz ancak sıradışı figürlerini sanatseverlerle buluşturacak.

 

Playful Minds 28 Ocak-25 Şubat tarihleri arasında Sevil Dolmacı Art Gallery’nin ana mekan Villa İpranosyan’da ziyaret edilebilir.

GEÇMİŞ SERGİLER